Nasi Jevreji

ДЕРВИШ КОРКУТ

кустос Земаљског музеја у Сарајеву

Баш сада када је пропаганда тако интензивна, треба ово питање објективно приказати. Покушаје, да се нашим осећајима накалеми антисемитизам треба осујетити, јер је то нама муслиманима страно. Антисемитизам о коме се овде говори, унесен је са стране.

Код нас, у колико постоји неко антисемитски оријентисан, то је он сигурно такав из разлога пословне конкуренције. Њихова повика на Јевреје треба да одврати пажњу од њих самих. То је чисто чаршиски антисемитизам који са моментаним нема ничег заједничког.

По свему је томе јасно да антисемитизам код нас нема корена и да он код нас није самоникао…

Специјално за босанске Јевреје се може рећи да су они постали више домаћи него ли што и сами мисле. Наш свет њих не осећа као неко страно тело.

У другим земљама је антисемитизам често пута само громобран којим се народу свраћа позорност са важнијих проблема.

Пошто код нас не постоје узроци за антисемитизам, то нису потребне ни никакве нарочите мере за сузбијање. Али ипак морам да истакнем да је потребно да се о јеврејској сиротињи у Сарајеву и Битољу води више бриге него ли је то до сада био случај. Та сиротиња живи врло бедно и има је више него што се то обично мисли.

Овде је од раније и од скора било више покушаја, и то из немуслиманских кругова, да се муслимани ангажују као авангарда против Јевреја. Сви су ти покушаји редом пропали, јер ни муслиманске масе не могу да се придобију за два морала, један за себе а друти за друге.

Босна и Херцеговина су класичан пример верске толеранције. Ни нашим широким круговима то није довољно познато. Али многи интелигентни странци са удивљењем читају са камених споменика овај ретки пример верске толеранције. За то је доказ и јеврејско гробље у Сарајеву које спада међу најстарије у Европи, а које до сада никада није оскрнављено.

Прва синагога у Босни саграђена је на вакуфском земљишту. А као најлепша круна, и као најсјајнији доказ верске толеранције у Босни је то: да су све четири богомоље домаћих вера саграђене баш једна поред друге.

DERVIŠ KORKUT

kust
os Zemaljskog muzeja u Sarajevu PIŠE:

Baš sada kada je propaganda tako intenzivna, treba ovo pitanje objektivno prikazati. Pokušaje, da se našim osećajima nakalemi antisemitizam treba osujetiti, jer je to nama muslimanima strano. Antisemitizam o kome se ovde govori, unesen je sa strane.

Kod nas, u koliko postoji neko antisemitski orijentisan, to je on sigurno takav iz razloga poslovne konkurencije. Njihova povika na Jevreje treba da odvrati pažnju od njih samih. To je čisto čaršiski antisemitizam koji sa momentanim nema ničeg zajedničkog.

Po svemu je tome jasno da antisemitizam kod nas nema korena i da on kod nas nije samonikao…

Specijalno za bosanske Jevreje se može reći da su oni postali više domaći nego li što i sami misle. Naš svet njih ne oseća kao neko strano telo.

U drugim zemljama je antisemitizam često puta samo gromobran kojim se narodu svraća pozornost sa važnijih problema.

Pošto kod nas ne postoje uzroci za antisemitizam, to nisu potrebne ni nikakve naročite mere za suzbijanje. Ali ipak moram da istaknem da je potrebno da se o jevrejskoj sirotinji u Sarajevu i Bitolju vodi više brige nego li je to do sada bio slučaj. Ta sirotinja živi vrlo bedno i ima je više nego što se to obično misli.

Ovde je od ranije i od skora bilo više pokušaja, i to iz nemuslimanskih krugova, da se muslimani angažuju kao avangarda protiv Jevreja. Svi su ti pokušaji redom propali, jer ni muslimanske mase ne mogu da se pridobiju za dva morala, jedan za sebe a druti za druge.

Bosna i Hercegovina su klasičan primer verske tolerancije. Ni našim širokim krugovima to nije dovoljno poznato. Ali mnogi inteligentni stranci sa udivljenjem čitaju sa kamenih spomenika ovaj retki primer verske tolerancije. Za to je dokaz i jevrejsko groblje u Sarajevu koje spada među najstarije u Evropi, a koje do sada nikada nije oskrnavljeno.

Prva sinagoga u Bosni sagrađena je na vakufskom zemljištu. A kao najlepša kruna, i kao najsjajniji dokaz verske tolerancije u Bosni je to: da su sve četiri bogomolje domaćih vera sagrađene baš jedna pored druge.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License